KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Atopický ekzém: Stále častejší problém

  • 24. apríla 2020

Najčastejšie chronické ochorenie kože? Atopický ekzém. Vyskytuje sa u najmä u detí, ale v ojedinelých prípadoch sa prvé príznaky môžu objaviť až v dospelosti. Ako s ním bojovať? A dá sa vyliečiť?

Atopický ekzém
Atopický ekzém

Príznaky atopického ekzému sú dobre známe. Líšia sa podľa veku. U dojčiat sa vytvárajú červené škvrny, ktoré svrbí, alebo mokvajú. Neskôr sa svrbiaca miesta presúvajú do kolenných a lakťových jamiek a koža je veľmi suchá. V dospelosti sú prejavy suchej pokožky ešte výraznejšie a pribúdajú miesta medzi prstami, okolo nechtov, na čele alebo na krku.

Čo stav zhoršuje?

Osoby s atopickým ekzémom majú genetické sklony k zvýšenej citlivosti kože. Ekzematické stavy sa v určitých obdobiach zhoršujú. Často ako sekundárny prejav alergie alebo pri strese. Problémom je tiež narušená imunita, čo je dôsledkom snahy o stopercentne čisté prostredie. Rozmanitosť baktérií v našom okolí je menšia a máme tým pádom aj nižšiu šancu vybudovať si obranyschopnosť. Čím viac si udržiavame okolo seba čisté prostredie, tým menej sme odolní.

Ako predísť kritickým stavom pokožky?

V detskom i dospelom veku sa oplatí prejavom atopického ekzému brániť. Súvislosť s alergiami môžete potvrdiť testy na alergény. Tým sa potom môžete začať vyhýbať. Svrbenie pokožky sa môže zvyšovať aj pri používaní nevhodného pracieho prostriedku, dráždivých a syntetických materiálov oblečenia alebo nevhodné kozmetiky. Preto je dobré tieto veci vymeniť. Z pracích a čistiacich prostriedkov odporúčame vyberať u značky Sonett. V prípade kozmetiky môžete prejsť napríklad na značky Dr. Hauschka alebo Purity Vision.

Často sa v súvislosti s atopickým ekzémom hovorí aj o strave. Okrem alergénov môže mať dôsledky na stav pokožky zvýšený príjem cukrov. Pomôcť môže špeciálna diéta, keď napríklad znížite príjem cukru. Pomôcť môžu aj určité kmene probiotík, ktorá sa starajú o rovnováhu čriev.

Nie vždy sa podarí atopický ekzém zastaviť hneď v jeho zárodkoch. Pri výrazných akútnych stavoch kožný lekári najčastejšie predpisujú kortikoidy. V poslednej dobe sa používania kortikoidov veľa kritizuje. Lekári sa však zhodujú, že ak sa používajú správne, tak je ich použitie bezpečné. S ťažkými stavmi môžu účinne pomôcť. Potom je ale potrebné sa zamerať na prevenciu proti vzniku veľkých a silne zapálených ložísk.

Môžete tento boj vyhrať?

Atopický ekzém je ochorením, ktoré je dané genetickými predispozíciami. Preto zatiaľ nie je možné pacientov ekzému zbaviť. Pre dlhodobé úspechy je nutné zamerať sa na odstránenie príčiny zhoršovania atopického ekzému.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

S článkom súvisí: