Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Nazuby.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Nazuby.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Dezodorant versus antiperspirant

  • 3. februára 2020

Leto. To je čas cestovania, nových zážitkov, turistických výkonov, ale aj častého potenia. Letné obdobie sa skrátka viac ako inokedy spája s touto nepríjemnou záležitosťou. Preto patrí k bežne používané kozmetike tiež dezodorant alebo antiperspirant. V čom sa od seba líšia? A ktorý je lepší variantom práve pre vás?

Dezodoranty a antiperspiranty
Dezodoranty a antiperspiranty

Guličky, tuhé tyčinky, krémy, spreje alebo rozprašovače. Z toho všetkého môžete dnes vyberať. Nech už si kúpite dezodorant alebo antiperspirant, základnou požiadavkou je čo najdlhšia ochrana pred zápachom a potením. Napriek tomu sa ale tieto dva typy produktov od seba líšia.

Ako funguje dezodorant?

Dnes sa väčšina ľudí prikláňa skôr k používaniu dezodorantov. Neobsahujú totiž hliníkové soli, o ktorých nie je známe, či sú úplne zdravotne nezávadné. Dezodoranty miesto týchto zložiek obsahujú vonné a antibakteriálne látky, ktoré pomáhajú blokovať nežiaduce pachy vznikajúce pri potení. Hlavná úloha dezodorantov je jednoduchá – pôsobí tak, že pot nezapácha. Nezabráni ale tomu, aby sa pot vytváral. Nežiaduce telesné pachy tak iba prekrývajú, pretože množenie baktérií na pokožke nevia zabrániť.

Ak človek použije dezodorant, tak sa potí stále rovnako, ale zároveň pri tom vonia. Preto sa často odporúča používať dezodoranty s veľmi jemnou, citrusovou alebo žiadnu vôňou. Existujú ale aj také prípravky, ktoré pri kontakte s potom prestávajú voňať a naopak môžu začať zapáchať.

Alternatívou klasického dezodorantu sú minerálne, kryštálové dezodoranty. Sú prírodné, tvorené iba zložkou kamenca. Ten funguje podobne ako bežný dezodorant, nemá však žiadnu vôňu. Neovplyvňuje tak parfrém a na vôňu nie je poznať ani pach z potu.

Ako si stojí antiperspirant?

S ochranou proti poteniu sú na tom antiperspiranty oproti dezodorantom o niečo lepšie. Regulujú totiž množstvo vlhkosti v podpazuší. To majú na svedomí práve spomínané hliníkové soli. Ako to dosiahnu? Zúži hornú časť vyústenia potnej žľazy a nedochádza tak k množeniu baktérií. Antiperspiranty často obsahujú aj vonné zložky, takže nielen blokujú vznik zápachu, ale ten miernejší zvládajú tiež prekryť.

Dnes sú k dostaniu aj takzvané dlhodobé antiperspiranty. Medzi ne patrí napríklad prípravok Driclor, ktorý zoženiete v lekárni. Aplikuje sa iba raz za týždeň až 14 dní na veľmi problematické partie. Jeho nevýhodou je, že vo zvýšenom množstve obsahuje hliníkové soli. Preto je dobré s nimi nakladať naozaj opatrne.

Čo si teda vybrať?

Na to nie je jednoduchá odpoveď a záleží na preferenciách každého z vás. Niekto uprednostňuje používanie antiperspirantu vďaka jeho schopnosti redukovať potenie. Iný sa bojí používania hliníkových solí a uzatváranie potných žliaz, a tak volí dezodorant. Lenže okrem hliníkových solí neexistuje iná látka, ktorá by zabraňovala poteniu. Kto má v tomto smere väčšie problémy, nemá inú možnosť ako staviť na antiperspirant.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

S článkom súvisí: