Ako vybrať elektrický holiaci strojček? + VIDEO
Doby holenia fúzov žiletkou sú už dávno preč. V dnešnej dobe si popularitu medzi mužmi získali elektrické holiace strojčeky. Najmä preto, že holenie s nimi je pohodlnejšie a pokožka je po holení menej podráždená. Aký druh elektrického holiaceho strojčeka ale vybrať? Tak s tým Vám poradíme.
Na začiatku rozhodnutia o kúpe holiaceho strojčeka je potrebné sa zamyslieť nad tým, ako často sa so strojčekom budete holiť, aké fúzy máte a tiež či máte citlivú pokožku. Od toho sa totiž odvíja, ktorý z dvoch typov holiacich strojčekov si vyberiete.
Spoľahlivé planžety
Dnes môžete vyberať od planžetových holiacich strojčekov s jednou planžetou, až po najpokročilejšie strojčeky so štyrmi alebo piatimi holiacimi prvkami. Čím viac prvkov na holiacej hlave strojček má, tým lepšie si poradí s dlhšími, hustejšími alebo tvrdšími fúzmi. Veľká časť planžetových holiacich strojčekov je dnes vybavená strednou strihacou lištou, ktorá sa práve stará o zastrihnutie dlhších fúzov, aby ich potom planžeta mohla bez väčších problémov oholiť. Pre optimálne výsledky so strojčekom počas holenia robte rovné a dlhé pohyby po pokožke.
O menšie podráždenie pokožky sa postará pohyblivosť planžiet, vďaka čomu sa holiaci strojček lepšie prispôsobuje tvarom tváre. Najviac podráždenia hrozí v problémových oblastiach pod bradou a na krku. Ak máte problém s holením týchto miest, mal by Váš strojček navyše mať aj výkyvnú holiacu hlavu, ktorá sa lepšie prispôsobí.
Klasické frézky
U frézkových holiacich strojčekov nájdete na holiacej hlave dva až tri holiace prvky, ktoré majú guľatý tvar. U väčšiny strojčekov sa jednotlivé frézky pohybujú samostatne, a tak kopírujú presne tvar tváre. Strojček pracuje tichšie než planžetový holiaci strojček. Svojimi vlastnosťami sú vhodnejšie skôr pre častejšie holenie kratších fúzov. Strojčekom počas holenia vytvárate malé krúživé pohyby po pokožke, aby ste dosiahli kvalitné oholenie.
Rovnako ako u planžetových strojčekov platí, že na holenie oblastí pod bradou a na krku, je lepšie, aby mal strojček aj pohyblivú holiacu hlavu.
Ďalšie vlastnosti všetkých elektrických strojčekov
Ak máte citlivú pokožku a po holení trpíte na podráždenie, môžete si vybrať elektrický holiaci strojček s funkciou Wet&Dry. Tá Vám umožní používanie strojčeka v sprche alebo s penou alebo gélom na holenie. Nevýhodou takých strojčekov môže pre niekoho byť to, že ich nemožno používať počas nabíjania.
Keď už hovoríme o nabíjaní, tak na trhu dnes existujú strojčeky nabíjacie, káblové a strojčeky ponúkajúce obe možnosti. Obe možnosti, teda používanie na akumulátor a zároveň aj počas nabíjania, ponúkajú strojčeky, ktoré však nedisponujú funkciou mokrého holenia. Pokiaľ sa Vám ale taký holiaci strojček vybije počas holenia, tak k nemu môžete pripojiť napájací kábel a holenie dokončiť. Ostatné holiace strojčeky možno používať buď na nabíjací akumulátor, alebo len s pripojeným káblom.
Ak sa chcete minimálne starať o čistenie strojčeka, vyberajte modely holiacich strojčekov, ktoré majú v balení čistiacu stanicu. Do tej strojček po holení vložíte, stanicu zapnete a strojček po čase vyberiete pripravený rovno na ďalšie holenie. Čistiaca stanica totiž nielenže odstraňuje nečistoty z holiacej hlavy, ale strojček aj nabíja. Čistiaca stanica používa na čistenie strojčeka špeciálnu kvapalinu, ktorá sa musí po určitom čase vymeniť, aby stále zaručovala dokonalé čistenie.
Ako si teda vybrať?
Pokiaľ s holením elektrickým strojčekom začínate a neviete, ktorý typ by pre Vás mohol byť vhodný, skúste sa poradiť vo Vašom okolí s mužmi, ktorí už taký strojček používajú. V prípade, že nikoho takého v okolí nemáte, rozhodujte sa najmä podľa toho, aké fúzy máte a ako často sa holíte. Potom už vyberiete ľahko a môžete dať zbohom žiletke.
Mgr. Andrea Ivaničová
produktová špecialistka
redakcia Holime.eu