KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

100+ ľudí prikúpilo

100+ ľudí prikúpilo

Plantur 39 vlasové tonikum 200 ml

Cena: 10,59 €

Ukázať

Rednúca štica – a ako zabrániť katastrofe?

  • 31. augusta 2021

„Tebe už sa robí koliesko! To sú mi ale kúty! Nemal by si lepšie si tú hlavu oholiť celú?“ Možno už ste si niečo z toho tiež vypočuli a úbytok vlasov vás trápi. Dá sa vôbec rednutie porastu na hlave zabrániť? A ako si poradiť, keď sa objavujú holé miesta alebo je vlasov celkovo menej?

Padanie vlasov
Padanie vlasov

Vypadávanie vlasov – čiže androgénnú alopéciu – spôsobuje dihydrotestosterón, na ktorý sú citlivé receptory vo vlasových folikulách. A aj keď môže úbytok vlasov spôsobovať aj stres, zlá životospráva alebo fyzická námaha, hlavnú úlohu hrá dedičnosť.

Liečba existuje, jej účinnosť je ale slabšia

Všímate si, že máte v niektorých miestach vlasov čím ďalej menej, alebo že sú jemnejšie, než boli? Vlasový vačok totiž slabne postupne. Najskôr sú teda vlasy slabšie a až potom už po vypadnutí znovu nevyrastú. Podľa lekárov možno vo chvíli, keď si úbytku vlasov všimnete, nasadiť liečbu. Väčšina je založená na zvýšení prekrvenia vlasovej pokožky, ktoré zlepší aj vyživenie vlasového folikulu. Preto môže dôjsť k obnove rastu vlasov. Liečba však často zaberá len na približne 30 % osôb.

Ďalším úskalím akejkoľvek liečby je dočasnosť výsledkov. Tie možno totiž pozorovať počas liečby, ale akonáhle ju ukončíte, stav sa postupne vráti späť do podoby pred liečbou. Zároveň niektoré metódy síce zvýši množstvo vlasov, ale môžu mať negatívny vplyv na libido a napríklad spôsobiť aj problémy s erekciou.

Úplne poslednou možnosťou je nechať si vlasy transplantovať. Ako to prebieha? Vaše vlastné vlasové cibuľky z miest, kde je ešte vlasov dostatok, sa prenesú na miesta, kde už žiadne nie sú. Efekt je viditeľný až približne po pol roku a obvykle je nutné celý proces opakovať. Zároveň sa o transplantované vlasy musíte oveľa viac starať.

Liečba pomocou liekov stojí od jedného do dvoch tisíc za mesiac. Transplantácia 500 až 1000 štepov vlasov vyjde na 2000 – 4000 €. 

Pomôžu špeciálne šampóny?

Ak je príčina vypadávanie vlasov inde ako v dedičnosti, je ideálne túto príčinu odstrániť. Najviac sa odporúča znížiť mieru stresu, zlepšiť stravu a začať používať prípravky určené k obnove rastu vlasov. Tie môžu pomôcť upadajúce vlasové folikuly prebudiť.

Z našej ponuky môžete začať šampónom Alpecin Double Effect, ktorý obsahuje vysoko koncentrovaný kofeín, ktorý stimuluje vlasy priamo pri korienkoch. Zároveň znižuje odlupovanie odumretých buniek pokožky vlasy a zbaví vás prebytočného mazu a lupín.

Podporiť prekrvenie pokožky, a tým aj aktiváciu vlasových cibuliek, môžete pomocou vlasových tonik. Napríklad to od značky Plantur 39 obsahuje aj kofeín, ktorý posilňuje korienky vlasov. Vlasová toniká sa nechávajú pôsobiť a je vhodné ich kombinovať s šampóny proti padaniu vlasov.

Špeciálnu vlasovú starostlivosť Crescina Re-growth možno použiť aj v pokročilej fáze rednutia vlasov. Pokiaľ ale už máte vlasové folikuly úplne nečinné, zázraky nevie. Používa sa lokálne, jedno balenie za 150 € vystačí na mesačnú kúru.

Móda plešiny a brady

Aj keď sa na to necítite a určite chcete najskôr skúsiť porast na hlave zachrániť, dnes je veľmi módna hladko oholená hlava. Asi si vy sám aj vaša partnerka na to budete musieť zvyknúť, ale zase budete mať štýl. Taký Vin Diesel alebo The Rock – ženy im nemôžu odolať. A ak máte šťastie na bohatý porast aspoň na brade, doplňte holú hlavu bradou. Aj to je totiž teraz celkom in.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

200+ ľudí prikúpilo

S článkom súvisí: