KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zotriaste lupiny raz pre vždy

  • 23. augusta 2021

Každé prehrabnutie vlasov znamená pocukrovanie ramien bielymi bodkami? S tvorbou lupín sa za svoj život stretne asi polovica ľudí. Svrbenie, nepríjemný pocit, nervozita, že si to niekto všimne. To všetko pociťuje každý, kto s lupinami bojuje. Ako vznikajú? A dá sa tento boj vyhrať?

Šampóny proti lupinám
Šampóny proti lupinám

Lupín existujú dva druhy – mastné a suché. Ak sú lupiny žltkasté a svrbí vás hlava, potom ide o tie mastné. Ak vám opadáva suchá pokožka na ramená, ide o lupiny suché. Príčin vzniku lupín je niekoľko. Môže ísť o zle zvolenú kozmetiku, nedostatočne vypláchnuté produkty pri umývaní, svoju úlohu zohrá aj stres alebo psychické vypätie, zlá výživa, premnoženie kvasiniek alebo kožné ochorenia ako je seborea, lupienka či ekzém. Možno vôbec zistiť, aký typ lupín máte, a čo je spôsobuje? Zvyčajne len veľmi ťažko. Aj keď sa ich pravdepodobne nikdy nezbavíte, môžete ich dostať pod kontrolu.

Zatočte s nekontrolovanými lupinami

Dôležité je zvoliť vhodné produkty. Ak máte suchú pokožku hlavy, vyberajte šampóny bez penidiel. V zložení ich spoznáte podľa názvu Sodium (napr. Lauryl) Sulfate. Pokožku môžu dráždiť a ešte viac vysušovať. Rozhodne sa nikdy nesnažte lupiny z vlasov vyčesať. Kefa pokožku ešte viac rozdráždi. Aj keď sa to ťažko robí, pokúste sa čo najmenej škriabať vo vlasoch, pretože to má rovnaký efekt ako zbesilé česanie. Ak si vlasy umývate ráno, skúste na noc do pokožky vmasírovať napríklad ricínový olej.

V prípade mastných lupín sa obvykle jedná o seboroickú dermatitídu, ktorú spoznáte podľa väčších kúskov kože, ktorá je žltkastá a mastná. Tieto lupiny sa väčšinou držia vo vlasoch. Za týmto ochorením zvyčajne stojí genetická predispozícia, zvýšená hladina testosterónu, nadbytok vitamínu A alebo naopak nedostatok vitamínu B. Príčinou matných lupín ale môže byť kvasinka Malassezia.

Je potrebné vyriešiť príčinu

Počujeme to skoro všade – odstránenie príčiny pomôže vyriešiť váš problém. Platí to aj o lupinách. Veľký vplyv na stav pokožky s lupinami má strava a životný štýl. Vyprážané, tučné, ale aj korenené alebo sladké. Ideálne je také jedlá obmedziť a zamerať sa na živiny, ktoré telo potrebuje. Selén, zinok a vitamín B podporujú normálny stav vlasov. Ak si nie ste istí, že je ste schopní prijímať v bežnej strave, nebojte sa siahnuť po niektorom doplnku stravy.

Objavili sa lupiny nečakane? Nezmenili ste stravu, alebo starostlivosť o vlasy a na lupiny bežne netrpíte? Môže za ich vznikom stáť stres alebo aj hormonálne zmeny.

Ak máte pokožku hlavy začervenanú a rozdráždenú, zvyčajne sa bez návštevy kožného lekára nezaobídete. A aj keď vám pomôže od akútnych problémov (napríklad pomocou kortikoidov), ďalej už musíte pracovať hlavne sami na sebe, aby ste lupiny dostali pod kontrolu.

Zaručený recept neexistuje

Zbaviť sa lupín nadobro prakticky nejde. Aj keď ste ich nikdy nemali, môže prísť obdobie, kedy sa objaví. Nie je to ale márny boj. Len ide o beh na dlhú trať. Väčšina ľudí s lupinami skúša robiť rôzne zmeny, skúšať odlišné produkty a nakoniec zakotvia u kombinácie, ktorá zníži problémy s lupinami na minimum. Nemožno tak dať zaručený recept, aj keď by sme to radi urobili. Ako s väčšinou kožných problémov to totiž funguje systémom pokus-omyl.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

S článkom súvisí: