KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Toto ste o fúzoch netušili

  • 11. decembra 2020

Móda hladko oholenej mužskej tváre je minulosťou. Brada znamená pre mnoho mužov menej práce so starostlivosťou o zovňajšok. Podľa posledných prieskumov vzbudzujú fúzatí muži aj väčší záujem u žien. História trendov fúzov siaha ďaleko. Aké sú ale tie najväčšie zaujímavosti?

Zaujímavosti fúzy
Zaujímavosti fúzy

Historické perly

História fúzov prešla niekoľkými vlnami. Už v Antike patrili fúzy k hlavným znakom mužnosti, múdrosti a plodnosti. Preto sa zákonodarcovia častokrát uchyľovali k trestu oholenia fúzov, ktoré znamenalo potupu.

Naopak Ruský cár Peter Veľký sa snažil zarasteným tváram zamedziť. Preto na ne uvalil špeciálnu daň. Za jej zaplatenie muži dostali medený žetón. Muž s fúzy, ktorý pri sebe tento žetón nemal, bol okamžite oholený.

Výrazné popularity dosiahli fúzy počas Viktoroiánské éry, kedy boli znakom noblesy. Aj kvôli tomu v tom čase muži používali špeciálne lyžice, ktoré ich fúzy chránili pred zašpinením polievkou.

Súčasná americká armáda má dokonca špeciálny predpis na to, aké fúzy môžu jej členovia nosiť. Medzi základné pravidlá patrí, že fúzy nesmia rásť cez hornú peru, do strán nesmia presahovať kútiky úst a tiež nesmia presahovať spodnú líniu nosa. Samozrejmosťou je, že fúzy musia byť upravené, zastrihnuté a čisté.

Fúzatí rekordmani

Všetkým je známe, že Indovia si potrpia na poriadne fúzy. Nikoho teda neprekvapí, že majiteľom najdlhších fúzov na svete s dĺžkou 4,29 metra je Ram Singh Chauhan. Pestuje si je od roku 1982.

Najdlhším bradou sa pýši Hans N. Langseth. Tento nórsky rekordman mal údajne pri meraní v roku 1927 fúzy dlhé 5,33 metra. Neuveriteľné, čo?

Vedeli ste, že fúzatí muži majú tiež svoje majstrovstvá sveta? Koná sa raz za dva roky a muži spolu súperia v niekoľkých kategóriách. Všetko hodnotí porota zostavená z najznámejších svetových mužov s bradou.

Zo života fúzov

Uvedomujeme si, ako často si siahame na tvár? Muži s fúzmi sa svojho porastu dotknú v priemere 760krát za deň. Keď počítame s ôsmimi hodinami spánku, tak si muži na fúzy siahajú skoro 48 krát za hodinu.

S tým súvisí aj ďalšia zaujímavosť. O fúzy sa totiž zaujímajú aj mikrobiológovia. Koľko myslíte, že sa na fúzoch drží baktérií? Hodnoty sa vraj blíži množstvu zo záchodovej misy. Preto je potrebné nezanedbávať pravidelné umývanie fúzov, páni!

V čase módy brád sa vedci zaujímajú aj o to, čo na to hovoria ženy. Podľa posledných prieskumov si ženy vyberajú mužov s fúzmi preto, že vyzerajú staršie, skúsenejšie a dominantnejšie. Vidí v nich väčšiu úspešnosť vzťahu než u mužov s oholenou tvárou.

A perlička na záver: Všimli ste si niekedy niečoho zvláštneho u pokerových kariet? Tak sa nabudúce sústreďte. Jediný srdcový kráľ totiž nemá fúzy! :-)


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

S článkom súvisí: