Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Nazuby.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Nazuby.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Fúzy, briadky, brady v prúde času

  • 12. októbra 2020

Upravené zakrútené fúzy, dlhé brady alebo zdanlivo neupravené dlhšie strnisko. Tak ako strihy vlasov, aj mužské fúzy možno štylizovať do požadovaných tvarov a dĺžok. V minulosti bolo niekoľko mužov, ktorých fúzy boli módnym vzorom doby.

Brady
Brady

Brada ako symbol sily

V určitých historických obdobiach boli fúzy považované za nečisté alebo nevhodné. To sa striedalo s úplným opakom, keď brada bola symbolom mužnosti. A to presne platí v 16. storočí. Fúzy boli symbolom sily, ktorá priťahuje ženy. Charles Darwin dokonca veril a pokúsil sa dokázať, že fúzatí muži sú plodnejší.

Oholená brada a kotlety – štýl 19. storočia

Generál Burnside a Abraham Lincoln

Ešte začiatkom 19. storočia boli v USA fúzy vnímané ako symbol radikalizmu. Začiatok občianskej vojny ale z fúzov urobil opäť symbol mužnosti a sily. V móde boli zarastené tváre a poriadne fúzy doplnené úplne oholenou bradou. Vzorom tohto štýlu bol generál Ambrose Burnside. Jeho meno tiež stojí za anglickým pomenovaním tohto štýlu, ktorý sa označuje ako sideburns.

V roku 1861 sa prezidentom stáva Abraham Lincoln, pre ktorého je typická brada s oholeným fúzmi. Tí, ktorí nesympatizovali so štýlom sideburns, si fúzy upravovali rovnako ako nový prezident.

Brady sa o slovo prihlásili až koncom 19. storočia. Prezidenti Rutherford Hayes a James Garfield boli prvými vysoko postavenými mužmi, ktorí sa týmto štýlom chválili. Zdanlivo neupravenú zarastenú tvár si potom obľúbil nejeden muž.

Najslávnejšie obdobie fúzov prichádza začiatkom 20. storočia

Howard Taft a Walt Disney

Ani za vojny sa muži nechceli vzdať fúzov. Lenže na bradu nebolo ľahké nasadiť plynovú masku. A tak prišla doba fúzov. Obyčajných, krátkych bez akejkoľvek štylizácie. Po skončení vojny prišiel prezident Howard Taft s novou módou. Začal si krútiť konce fúzov nahor smerom k očiam.

Fúzy takzvane na zubnú kefku sú známe hlavne vďaka človeku, ktorý ich nosil ako posledný – Adolfovi Hitlerovi. Nebol ale jediným, kto také fúzy nosil. Nájsť možno i fotografie Walta Disneyho s podobným štýlom. Táto móda logicky zanikla po skončení druhej svetovej vojny.

Fenomén 21. století – strnisko

Brad Pitt

George Clooney alebo Brad Pitt sú obľúbenými módnymi idolmi. Akonáhle vymenili hladko oholenú tvár za trojdňové krátke strnisko, je štýl fúzov na nejakú dobu jasne daný. Až dodnes mnoho mužov rado nosí strnisko. Aj ženám sa na mužoch také fúzy páčia. Už ste ale počuli slovo lumbersexuál? Označuje mužov, ktorí prijali za svoj ledabolo zanedbaný štýl. A s tým sa spája aj spôsob úpravy fúzov. Lumbersexuálovia nosia dlhšie strnisko, ktoré ale ešte nie je dlhou bradou. Najznámejšími mužmi s týmto štýlom sú herec Chris Hemsworth alebo tiež princ Harry.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

S článkom súvisí: