Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Nazuby.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Nazuby.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Výmena konvenčnej vlasovej kozmetiky za prírodnú – čo vás čaká?

  • 4. marca 2022

Eko, bio, prírodné. Jedny z najčastejšie skloňovaných slov o kozmetike za posledný rok. Mať zdravé vlasy bez nánosu silikónov, ktorý robí vlasy krásne len na oko? Je to možné. Cesta ale nie je jednoduchá. Nie kvôli dostupnosti takej starostlivosti, ale skôr kvôli tomu, ako vaše vlasy budú v priebehu zmeny z konvenčnej na prírodnú kozmetiku vyzerať.

Prírodná starostlivosť o vlasy
Prírodná starostlivosť o vlasy

Používate bežnú kozmetiku, ale vaše vlasy sú spľasnuté, rýchlo sa mastia alebo vás svrbí pokožka hlavy? Vlasy pri používaní prípravkov s obsahom silikónov vyzerajú na pohľad zdravo, sú lesklé, hladké a ich končeky sa takmer nestrapkajú. Estetické benefity sú ale vyvážené vyššie spomínanými nepríjemnosťami. Či už sa rozhodnete prejsť na prírodné produkty z akéhokoľvek dôvodu, je dobré byť pripravená na to, ako budú vaše vlasy na túto zmenu reagovať.

Vymieňajte prípravky postupne

Občas máme tendencie urobiť radikálny krok. V tomto prípade sa to ale úplne neodporúča. Ako prvé skúste vyhľadať produkty bez silikónov a penidiel. Silikóny v zložení spoznáte najčastejšie podľa koncovky –one, najčastejším a najdráždivejším penidlom je Sodium Lauryl Sulfate. Prečo práve tieto dve zložky vyradiť ako prvé? Silikóny zaťažujú vlasy a môžu spôsobovať rýchlejšie mastenie, sulfáty (penidlá) pre zmenu vysušujú pokožku, môžu ju dráždiť a spôsobovať podráždenie.

Nájsť produkt bez silikónov nie je problém – napríklad značka Natura Siberica také ponúka. Penidlá sú aj v produktoch tejto značky, ale jedná sa o Sodium Coco Sulfate, ktorý je aspoň šetrnejší.

Keď si zvyknete vy aj vaše vlasy na starostlivosť bez silikónov, môžete sa vrhnúť do prírodných produktov – tie nájdete najmä medzi tuhými šampónmi. Ich výhodou je, že obvykle je možné kúpiť menšie balenie, aby ste si mohli vyskúšať, či bude daný druh vyhovovať. Medzi značkami tuhých šampónov patria k najobľúbenejším slovenské značky Navia Kvitok a Ponio.

Prírodné kondicionéry – palec dole

Šampón je základ, ale ak nemáte krátke vlasy, bez kondicionéra budete mať najskôr problém s rozčesávaním. Preto je potrebné vlasy ošetriť kondicionérom alebo balzamom. Tie prírodné – teda tuhé, prípadne aspoň tie bez silikónov – bohužiaľ neurobia valnú službu. Tuhé kondicionéry sú z veľkej časti tvorené stuženými olejmi. Aký efekt potom väčšinou majú na vlasoch, už si domyslíme – vlasy si umyjete šampónom a kondicionérom opäť zamastíte. A efekt na lepšie rozčesávanie veľmi nečakajte. Balzamy s prírodnými zložkami bez silikónov vlasy tak nezamastí, ani ich nezaťažia (pretože neobsahujú silikóny), ale zjemnenie vlasov pre lepšie rozčesávanie nie je nijako výrazné. To nás núti používať kondicionéru väčšie množstvo.

Pri testovaní sa nám najviac osvedčili bezoplachové kondicionéry, napríklad značky Urtekram. Nanesiete ich do vlhkých vlasov, necháte chvíľu pôsobiť a potom vlasy rozčešete. V ich širokej ponuke nájdete napríklad aj druh pre rýchlo sa mastiace vlasy.

Ako budú vyzerať vaše vlasy, keď zasiahne príroda?

Keď prejdete na prírodnú alebo bezsilikónovú kozmetiku zoberiete vlasom ich obľúbenú drogu – silikóny. A to sa podpíše na ich vzhľade. Krásna lesklá hriva bude zrazu vyzerať skôr ako hriva leva. Nepoddajná, vysušená, rozstrapkaná. To je však iba zovňajšok vlasov. Budú otvorené výžive, ktorá sa postará o to, aby nielen zdravo vyzerali, ale aj také boli. Najdôležitejšie je vydržať. Väčšina žien to vzdá, ale tie, ktoré vydržia, sa budú môcť po niekoľkých týždňoch, maximálne mesiacoch, tešiť zo zdravých, lesklých a nezaťažených vlasov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu