KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako spoznať typ pleti?

  • 19. februára 2021

Vybrať vhodnú starostlivosť o pleť môže byť oriešok. Nevhodný krém uškodí, môže spôsobiť vznik pupienkov, vyrážky alebo vysušených miest. Prvým krokom by pri výbere starostlivosti malo byť určenie typu pleti. Podľa toho potom ľahšie nájdete produkty vhodné práve pre vás. Ako sa prejavuje normálna, mastná alebo citlivá pleť?

Citlivá pleť
Citlivá pleť

Napätie, šupinky a hrubšia pleť na dotyk?

To sú základné príznaky suchej pleti. Môžete sa stretnúť so svrbením alebo lúpaním a všeobecne nepríjemným pocitom pri dotyku. Pri odličovaní sa vyhnite všetkým produktom s alkoholom, ktorý by mohol pleť vysušiť. Líčenie odstraňujte pomocou odličovacieho mlieka alebo oleja. Vyberajte výrazne hydratačné krémy pre používanie dvakrát denne. Podporiť ich môžete špeciálnym sérami, napríklad s kyselinou hyalurónovou, ktorá pomáha predchádzať prejavom starnutia pleti.

Pálenie a začervenanie ako signál citlivej pleti

Môže sa zdať, že citlivá pleť má podobné príznaky ako suchá. Dochádza u nej ale k výraznejšiemu začervenaniu, páleniu a niekedy aj k vzniku vyrážok v dôsledku podráždenia. Na starostlivosť je pravdepodobne najnáročnejšia zo všetkých typov. Vyžaduje veľmi šetrné odlíčenie mliekom alebo penou. Dočistenie vykonávajte upokojujúcim tonikom a nepodceňujte hydratáciu. Kombinácia séra a ľahšieho krému by vám mala sedieť. Vyhýbajte sa kozmetike s obsahom alkoholu a parfumácie. Oboje by mohlo pleť dráždiť.

Lesklá pleť s upchatými pórmi

Hlavnými signály mastnej pleti je lesklý povrch, upchaté póry a tiež rýchle rozpíjanie make-upu. Môže sa zdať, že takáto pleť znesie všetko, ale opak je pravdou. Prím hrá dôkladné odlíčenie. Používať môžete gély alebo peny. Rozhodne nezabúdajte na hydratáciu. Vhodné sú ľahké fluidy alebo gélové krémy. Najmä bez obsahu silikónov alebo parabénov, ktoré by upchávali póry. Raz týždenne venujte pleti nadštandardnú starostlivosť v podobe jemného peelingu a masky.

Trápenie s pupienky a zlou pleťou

Čarovným slovíčkom pre problematickú pleť je dermokozmetika. Dôležité je hĺbkové čistenie, upokojujúce tonikum a nekomedogénny krém. Nezabúdajte pupienky ošetrovať špeciálnou starostlivosťou, ktorá zníži riziko vzniku zápalu. Problematická pleť vyžaduje tú najšpecifickejšiu starostlivosť a je dobré ju konzultovať s dermatológom alebo kozmetičkou.

Hovorí vám niečo mastná T-zóna?

Zmiešaná pleť je pomerne rozšírená. Spoznáte ju podľa mastnejšie pleti na čele, nosu a brade a naopak suchej pleti na lícach. Vyžaduje starostlivosť, ktorá zmatní problematické miesta a nevysuší tá, ktorá potrebujú väčšiu hydratáciu. Ako vždy je nutné pleť dokonale odlíčiť napríklad gélom, použiť upokojujúce tonikum a ľahké sérum ako podklad pre hydratačný krém.

Nič z toho vás netrápi? Potom máte šťastie

Vaša pleť nie je ani mastná, ani suchá? Netrpíte na pupienky ani čierne bodky? Gratulujeme, vyhrali ste normálnu pleť. Je to naozaj závideniahodné. Aj keď stále je potrebné myslieť na poctivé odličovanie a čistenie pleti, nemusíte hľadať špecifickú starostlivosť. Nezabúdajte ale na hydratáciu a raz týždenne na masku.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

S článkom súvisí: