KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Na čo sa zamerať pri výbere žehličky na vlasy?

  • 2. septembra 2021

Všetky vyzerajú takmer rovnako, zatiaľ čo cena sa dosť líši. Aké sú v žehličkách na vlasy rozdiely, ako si vybrať správny materiál plôšok a hrá nejakú rolu možnosť nastavenia teploty? Prevedieme vás súbojom, kde má každý nakoniec svojho víťaza.

Žehličky na vlasy
Žehličky na vlasy

Ešte pred nákupom si musíte odpovedať na tri základné otázky:

  1. Aké máte vlasy? Husté a tvrdé, jemné alebo kučeravé. Každý typ vlasov potrebuje inú teplotu pri žehlení a materiál žehliacich plôšok, aby výsledky zodpovedali požiadavkám a zároveň nedochádzalo k poškodzovaniu vlasov.
  2. Budete si vlasy rovnať alebo vlniť? Rozhodujúca potom bude veľkosť žehliacich plôšok, ale aj celková hrúbka žehličky.
  3. Potrebujete vlasy narovnať a zároveň trpíte nedostatkom objemu? Zabudnite na klasickú žehličku, zvoľte skôr žehliacu kefu.

Teflon, keramika alebo turmalín

Žehličiek s kovovým povrchom bez akejkoľvek ďalšej úpravy už moc nenájdete. Nájdete ale rôzne varianty kovu s povrchovou úpravou. Čo jednoznačne nebrať? Kovové plôšky s keramickým povrchom. Ten sa môže časom poškodiť, plôšky už nebudú hladké, a teda vám poškodí vlasy.

Oproti tomu celokeramické plôšky sú už dnes klasickým a často používaným materiálom. Ich výhodou je, že rovnomerne drží teplo a nahrievajú sa rýchlo. Sú vhodné pre všetky typy vlasov, najviac ich ocenia majiteľky jemných alebo slabých vlasov, a to kvôli ich šetrnosti.

Teflon už nepatrí len na panvičky. Je totiž šetrný aj k vlasom. Najmä zabraňuje pripáleniu stylingových prípravkov na plôšky – aj tak je ale potrebné ich čistiť.

Ak máte veľa husté a tvrdé vlasy, skúste pohľadať žehličku s titánovými plôškami. Titán sa veľmi rýchlo nahrieva a plôšky majú zároveň dlhú životnosť. Práve preto sú vhodné pre často žehlené, pevné alebo veľa kučeravé vlasy.

Veľmi skloňovaným povrchom je aj turmalín – obvykle je len povrchovou vrstvou iného materiálu. Jeho úloha je ale dôležitá. Zmierňuje totiž elektrizovanie vlasov a zároveň pridáva na lesku. Keramika s turmalínovým povrchom udržuje nižšiu teplotu a je šetrnejšia.

Žehlenie alebo natočenie?

To je rozhodujúca otázka pri výbere tvaru žehličky a veľkosti žehliacich plôšok. Širšie plôšky a väčšie rozmery sú vhodné pre husté, dlhé alebo kučeravé vlasy. Urýchli vám prácu, aj keď manipulácia s takou žehličkou môže byť menej pohodlná.

Ak budete žehličku používať častejšie pre natočenie vlasov do ledabylých vĺn, vyberte typ s úzkymi plôškami. Zároveň vždy pri natáčaní vlasov oceníte chladné konce – to znamená, že konce žehličky si budete môcť k sebe pritlačiť a budú sa vám vlasy lepšie štylizovať.

Regulácia teploty ochráni vlasy

Zvyčajne sa rozsah teplôt žehličiek pohybuje medzi 100 až 230 °C. Prečo je vlastne variabilita teplotného nastavenia dôležitá? Každé vlasy potrebujú inú teplotu. Jemné maximálne 160 °C, normálne až 190 °C a pri silných a hustých vlasov môžete ísť až nad 190 °C.

Určite vždy vyberte žehličku s možnosťou nastavenia teploty, aby ste si mohli vybrať. Môžete mať normálne vlasy, ale ak je odfarbíte, už využijete skôr nižšie teploty. Väčšina žehličiek sa dnes nahreje do jednej minúty, a ak to spoznáte podľa diódy, určite to oceníte.

Aké ďalšie funkcie sa hodí?

Na škodu rozhodne nie je systém automatického vypnutia. Ráno sa ponáhlate do práce, na poslednú chvíľu prežehlíte vlasy a odídete. Moc sa to nestáva, ale je dobré mať istotu, že aj keď žehličku nevypnete, urobí to za vás. Väčšinou po hodine. Napriek tomu ale žehličku nikdy neukladajte na horľavé materiály.

Veľký benefitom je tiež otočný kábel, ktorý citeľne zvýši komfort používania. Niektoré z nás ocenia aj ionizáciu, ktorá spočíva v neutralizácii kladne nabitých iónov vo vlasoch. Vlasy sú tak lesklejšie a neelektrizujú. Posledná funkcia, za ktorú budete radi, je uzamknutie nastavenia teploty. Najmä v prípade, ak má žehlička tlačidlá pre nastavenie teploty na strane a môžete si omylom teplotu počas štylizácie znížiť alebo naopak zvýšiť.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

produktová špecialistka

redakcia Holime.eu

S článkom súvisí: